Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Domů > Dění v obci > Aktuality > Co přinese zastropování cen elektřiny a zemního plynu?

Co přinese zastropování cen elektřiny a zemního plynu?



Situace na trhu s energiemi, ať už se jedná o elektřinu či plyn, je v posledních měsících velice napjatá a nejistá. Spousta z nás se obává dalšího vývoje a z něj plynoucích důsledků a na klidu nám nepřidává ani to, že je někdy velice obtížné zorientovat se ve spletenci vládních opatření, o kterých se dozvídáme z médií. Informací je hodně, bohužel se stává i to, že brzy pozbývají platnosti a pro běžného občana je náročné si vše v hlavě srovnat a utřídit. Z tohoto důvodu vám přinášíme tento článek, aby si všichni konečně mohli udělat jasno v základních otázkách a aby bylo možné rozptýlit alespoň některé z obav, které tíží mnohé z nás.

Jako první věc je třeba si uvědomit, že teď na podzim, případně ke konci roku, mnoha lidem doběhnou stávající smlouvy na dodávky elektrické energie (EE) a zemního plynu (ZP) a naplno se tedy projeví razantní zvýšení cen těchto komodit při uzavírání nových smluv. Mnoho lidí je zcela oprávněně vyděšeno, když vidí, jak se jim zvedají ceny záloh i předpokládaná výše ročních plateb za celkovou dodávku. Bohužel většina společností z řad dodavatelů zvyšuje ceny EE a ZP na maximální výši, například až k hranici 12 Kč/kWh, která dříve byla cca 3 Kč/kWh.

Zde je však důležité si uvědomit, že tak vysoké částky zákazníci platit nebudou, neboť došlo k takzvanému zastropování cen EE (6 Kč/kWh) a ZP (3 Kč/kWh), a to minimálně pro nadcházející rok 2023. Pokud dojde k uzavření nové smlouvy obsahující takto vysoké částky, tak lidé mají jistotu, že nebudou platit víc než cenu na úrovni zastropování. I tyto zastropované ceny jsou sice relativně vyšší, než bylo zvykem v minulých letech, ale aspoň nehrozí, že roční náklady se zvýší např. troj až čtyřnásobně oproti stavu v nedávné minulosti. Dále je dobré vědět, že ten, kdo má u svého dodavatele pro příští rok platnou fixaci tarifu a tato částka je nižší než ta zastropovaná, v tom případě samozřejmě platí nižší hodnota, dokud nedojde k navýšení.

Pojďme si teď vše vyzkoušet na modelovém příkladu. Domácnost se spotřebou EE 3 MWh/rok při sazbě D25d (EE na svícení, vaření a ohřev vody bojlerem) doposud platila ročně cca 12 000 Kč. Při nově uzavírané smlouvě u stejné společnosti a při stejné předpokládané spotřebě může činit částka najednou 36 000 Kč. Při započítání vládou vyhlášeného cenového stropu však bude domácnost reálně platit přibližně „jen“ 20 000 Kč ročně. K započítání cenového stropu dojde automaticky, není třeba si o něj nikterak žádat, naopak by dodavatelé měli zastropování cen reflektovat zasláním upravených záloh tak, aby odpovídaly skutečným předpokládaným nákladům.

Všichni tedy zaplatíme nakonec více, než jsme byli zvyklí v uplynulých letech, ale díky zastropování nebudou ceny likvidační, jak se ještě nedávno mnoho lidí jistě oprávněně obávalo.

V případě zájmu o bližší informace se můžete obrátit na Energy Centre České Budějovice, z.s. (www.eccb.cz), které nabízí jak bezplatné a nezávislé poradenství, tak i služby energetických specialistů. Tel.: 387 312 580, mobil: 773 124 580, email: eccb@eccb.cz


Fulltextové vyhledávání

1. 12. Iva

Zítra: Blanka

Naše áčko skončilo v polovině sezóny na 8. místě. Jak toto umístění hodnotíte?







Od 19. 11. 2023 17:54 celkem hlasů: 14

Návštěvnost stránek

307791