Domů > Dění v obci > Aktuality > Informace OÚ ohledně koronaviru - aktualizováno 1. 4. 2020

Informace OÚ ohledně koronaviru - aktualizováno 1. 4. 2020

Vážení občané, vláda doporučuje seniorům nad 70 let nevycházet mimo domovy, s výjimkou návštěvy zdravotnických zařízení kvůli neodkladné zdravotní péči. Proto nabízíme pomoc při zajištění základních životních potřeb našich seniorů, včetně nákupu potravin a léků. V případě akutního požadavku na zajištění této péče volejte na tel. 721 277 230, případně pište na e-mail obec.trebetice@tiscali.cz

Vláda s účinností od 19. března 2020 schválila zákaz vycházení bez roušky nebo jiné ochrany nosu a úst. Tato povinnost se nově nevztahuje na děti do dvou let a na řidiče motorových vozidel, pokud jedou v autě sami.

Nestyďte se za ochrannou roušku, šátek, či šálu. Chráníte nejen sebe, ale i ostatní spoluobčany.

Pokud nemáte roušku k dispozici, ozvěte se na výše uvedené kontakty s informací, kolik jich potřebujete. V případě, že naopak máte volné roušky, prosíme o nabídku opět na uvedené kontakty. Děkujeme!

Mimořádné opatření, kterým vláda po vyhlášení stavu nouze omezila až na výjimky volný pobyt osob, je kvůli vývoji pandemie koronaviru v ČR prodlouženo až do 11. dubna. Ke stejnému datu byla prodloužena i všechna další dosud platná mimořádná opatření, kterými je například omezen maloobchodní prodej a prodej služeb, zakázána přítomnost veřejnosti v restauracích, omezen provoz úřadů (tyto budou otevřené pouze dva dny v týdnu pokaždé na tři hodiny a budou nabízet jen omezené služby)

Omezení volného pohybu osob: nově smí na veřejně dostupných místech pobývat nejvýše dvě osoby (s výjimkou členů domácnosti, výkonu povolání či podnikatelské činnosti a účasti na pohřbu) a musí při kontaktu s ostatními zachovávat odstup nejméně dva metry.

Od středy 25. března se doba vyhrazená pro nákupy seniorů a držitelů průkazů ZTP/P starších 50 let a jejich nezbytného doprovodu posouvá na dobu od 8.00 do 10.00 hodin, přičemž nově bude platit jen pro prodejny potravin a drogerie s prodejní plochou větší než 500 m2. V menších prodejnách tohoto sortimentu mají prodejci nařízeno, aby seniory a hendikepované osoby při prodeji upřednostnili.

Od pátku 27. března se zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách nebude vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Provozovatelé prodejen potravin budou povinni u vchodu zákazníkům bezplatně poskytnout jednorázové rukavice nebo jiný ochranný prostředek na ruce.

Od čtvrtka 2. dubna je povolen i provoz domácích potřeb. Musí však prodávat mj. také zdravotnické pomůcky (ochranné prostředky proti koronaviru, tj. respirátory, rukavice apod.)

Česká pošta omezila otevírací dobu poboček maximálně do 16 hodin, víkendový provoz je zcela zrušen. Od začátku otevírací doby poboček do 9 hodin budou tyto otevřeny pouze pro seniory nad 65 let, pro držitele průkazu ZTP/P nad 50 let včetně nezbytného doprovodu a pro pracovníky pečovatelských služeb.

Došlo i ke zpřísnění podmínek pro tzv. pendlery. Mohou buď zůstat v ČR a nepracovat, nebo si najít ubytování v zahraničí a pokračovat v práci.

Informace pravidelně aktualizujeme na stránkách obce http://www.obectrebetice.cz/ a na vývěsce obecního úřadu.

10. 4. Darja

Zítra: Izabela