Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Domů > Dění v obci > Aktuality > Pěstounská péče (1. část) - info odboru sociálních věcí

Pěstounská péče (1. část) - info odboru sociálních věcí



Pěstounská péče (1. část)

Pěstounská péče představuje spolu s osvojením a poručenstvím jednu z nejčastějších forem náhradní rodinné péče.  

Pěstounská péče je obecně určena dětem, o které se rodiče neumějí, nechtějí či nejsou schopni starat. Pokud tyto děti nejsou tzv. právně volné – biologičtí rodiče se nevzdali rodičovských povinností, ani jich nebyli zbaveni z rozhodnutí soudu – není možné je osvojit (mají kontakt s biologickou rodinou, ale nejsou podmínky pro osobní výchovu). Kromě těchto dětí se nalézají v pěstounské péči samozřejmě také děti, kterým oba rodiče zemřeli. V pěstounské péči se mohou ocitnout dále děti, které sice jsou tzv. právně volné, a připadalo by pro ně tudíž v úvahu osvojení, ale to z různých důvodů není realizováno nebo doporučováno (např. zdravotní postižení dítěte).

Pěstounská péče vzniká rozhodnutím soudu, dítě je v řízení zastoupeno opatrovníkem jmenovaným soudem, a jedině soud může také rozhodnout o jejím zrušení. Může tak učinit pouze ze závažných důvodů, vždy ale musí pěstounskou péči zrušit v případě, že o to požádá pěstoun. Chce-li se osobní péče o dítě ujmout osoba příbuzná nebo dítěti blízká, dá jí soud přednost před jinou osobou. Pěstounská péče zaniká dosažením zletilosti dítěte.

Děti umístěné v pěstounské péči mají právo být v kontaktu se členy své biologické rodiny. Podaří-li se jejich rodičům upravit si podmínky a vytvořit pro děti vhodné prostředí, je možný jejich návrat do původní rodiny.

Od 1. 1. 2013 je v účinnosti novela Zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně – právní ochraně dětí,  která přinesla změny v oblasti výkonu pěstounské péče. Rozšířila nabídku odborné podpory pěstounských rodin a umožnila rozvoj pěstounské péče na přechodnou dobu.

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí upravuje také některá práva a povinnosti pěstounů. Povinností je například uzavřít Dohodu o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací, což nejčastěji bývá místně příslušný OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí) nebo nezisková organizace. OSPOD v Dačicích má v současné době uzavřenou dohodu s 21 pěstounskými rodinami. V rámci dohody má doprovázející organizace povinnost poskytovat rodinám výchovnou a poradenskou péči a sledovat výkon pěstounské péče. Pěstoun má nárok na respitní péči pro dítě, které je starší dvou let, v rozsahu minimálně 14 dní za rok. Nejčastěji jde o pobyty dětí na letních táborech nebo na školních akcích. Dále může být pěstounům minimálně jednou za šest měsíců zprostředkována odborná pomoc. Odborná pomoc může v tomto případě zahrnovat například terapeutické nebo psychologické služby, které pěstounovi umožní lépe zvládnout svoji rodinnou situaci a vyrovnat se s případnými potížemi. Pěstoun má také právo na zprostředkování či zajištění bezplatné možnosti zvyšovat si znalosti a dovednosti v oblasti výchovy a péče o dítě.

Pěstounskou péči zprostředkovávají obce s rozšířenou působností, odbor, který má na starosti oblast sociálně-právní ochrany dětí, tedy i Městský úřad Dačice, Neulingerova 151/I, kam se v případě dotazů a bližších informací můžete obrátit. Kontaktní telefon: 384 401 257 nebo 384 401 252.

V dalším čísle bulletinu si přiblížíme různé typy pěstounské péče.

Jindra Jelínková, DiS.
odbor sociálních věcí


Fulltextové vyhledávání

6. 12. Mikuláš

Zítra: Ambrož, Benjamín

Která z kapel na MOTÁKfestu se Vám líbila nejvíce? Lze hlasovat pro více možností.


41 (8.7%)

58 (12.3%)

58 (12.3%)

46 (9.7%)

44 (9.3%)

84 (17.8%)

46 (9.7%)

52 (11%)

43 (9.1%)

Od 10. 6. 2024 19:59 celkem hlasů: 472

Návštěvnost stránek

351336