Domů > Naše obec > Historie - kapitola I.

Z historie naší obce - kapitola I.

NA ÚSVITU DĚJIN

O pohybu pravěkých lidí oblastmi Moravskobudějovicka a Jemnicka ve starší době kamen­né (paleolitu) svědčí pouze ojedinělé archeologické nálezy, např. u Louky, Police, Vratěnína, Uherčic, Kostníků, Kdousova a Mladoňovic. Zato z období mladší doby kamenné (neolitu) je archeologickými nálezy doložena řada sídlišť lidu kultur s lineární, vypíchanou a moravskou malovanou keramikou.

V blízkosti Třebětic, při odvodňování pozemků pod silnicí spojující Jemnici s Dačicemi byl v roce 1961 nalezen jeden velmi zachovalý kamenný mlat a jeden zlomek z období kultury lineární keramiky - tedy zhruba 2 500 let před naším letopočtem. Mlat byl předán k ulo­žení do Městského muzea v Dačicích. Je to jeden z řady důkazů osidlování zdejšího kraje a pohybu tehdejších lidí po stezkách na sever k přechodům přes Českomoravskou vysočinu a na západ do oblasti jižních Čech.

Kamenný mlat nalezený v roce 1961 v trati „Pod silniční hrází“.

23. 2. Svatopluk

Zítra: Matěj