Lenka Bednářová z Nové Bystřice je autorkou nejrozsáhlejších dějin, vytvořených klasickou technikou háčkování. Rekordmanka v průběhu 11 měsíců uháčkovala celkem 85 lidských a 24 zvířecích postav, které tvoří celkem 26 výjevů z různých období od pravěku až po současnost. K vytvoření celého rozsáhlého díla, na němž rekordmanka pracovala po dobu přibližně 700 hodin čistého času, nebylo použito nic jiného než 3 druhy háčků, jehlice na pletené doplňky postav a především 18 km příze různých barev, 380 korálků a 23 kg výplně. Dějiny jsou oficiálně zaevidovány do České databanky rekordů a budou zapsány v letošním zbrusu novém vydání České knihy rekordů.
VíceNová expozice Muzea rekordů a kuriozit vystavuje unikáty ze sirek – housle, kytary, mandolíny, vázy, obrazy, přes 80 staveb autora Tomáše Kordy. Fotovýstava – Řemesla v České knize rekordů.
VíceNová expozice, která přibližuje práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Zejména pro malé návštěvníky, kteří si chtějí sami něco zkusit, jsou připraveny různé aktivity, při nichž si budou moci vyzkoušet své dovednosti – např. tkaní na malém tkalcovském stávku, či vyrobit jednoduchou botu z látky.
VíceV letech 1508-1509 byla původní věž brány snesena a postavena nová pozdně gotická brána s vysokým průjezdem s hrotitými portály. Další úpravy spadají do roku 1548. Po požáru v roce 1551 dostává brána v roce 1564 renesanční nástavbu 4. a 5. parta a dosahuje dnešní výšky 24 metrů. Koruna věže byla ozdobena atikou, jenž dala bráně její specifickou podobu. Součástí brány bylo i složité předbraní s mohutným barbakánem, padacím mostem a několika baštami. Šest metrů široký průjezd býval opatřen padací mříží. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami. Předbraní bylo zbouráno v roce 1862. V lednu 1995 následkem nevhodného hydrologického zásahu těleso brány pokleslo, takže byla následně staticky zajišťována. Koruna brány však byla značně porušená, takže v roce 1996 došlo k jejímu rozebrání a znovupostavení.
VíceVývoj šlechtického sídla od jednoduchého hradu přes pozdně gotickou pevnost, renesanční palác, barokní, rokokovou klasicistní rezidenci až po romantismus poloviny 19. století. Sbírka porcelánu, cínu, dobového nábytku, etnografie. Lidový betlém. Historie loveckých zbraní. Kamenictví na Vysočině. Příroda Jihlavských vrchů. Strašidla a příšerky v současnosti.
VícePůvodní expozice „Stará škola“ byla uspořádána již zakladatelem muzea Břetislavem Rérychem již v roce 1900. V průběhu let byla neustále doplňována a vylepšována dalšími exponáty. V roce 1960 byla expozice zapůjčena do Valdštejnského paláce v Praze. V roce 1964 byla expozice přemístěna do zrekonstruovaného historického domu čp. 77 v Poděbradově ulici. V České republice ojedinělou expozici doplnil a nově uspořádal vedoucí muzea Bohuslav Hladík. Expozice se neustále rozšiřuje a doplňuje. Stará škola z 19. století nabízí návštěvníkům školní třídu z roku 1866, která je vybavena původními exponáty – lavicemi, tabulí, učebnicemi, atlasy, globusy, výkrey aj. Součástí třídy je také model těžební věže. Další částí trasy je kabinet učebních pomůcek – tzv. Přírodovna s fyzikálními přístroji, mineralogickou sbírkou a s vycpanými zvířecími exponáty jako např. mořskými tvory, krokodýlem, ptáky a sbírkou brouků. Nejznámějším exponátem je dvouhlavé tele. Dalšími zastaveními jsou dvě původní dochované černá kuchyně. Závěr prohlídky tvoří byt učitele s nábytkem z 19. století, hudebními nástroji a knihovnou učitele Antonína Klusáčka.
VíceDílo J. Hoffmanna se svým nadčasovým designem řadí mezi evropskou špičku. Nábytek, sklo, porcelán, lampy, vzorované tapety a potahové látky, navržené J. Hoffmannem, vyrábí a prodává v současnosti řada renomovaných, především vídeňských firem.
VíceKeramické postavičky v monumentálním sklepení od A. Hanzlové a J. Žembery. Historie domu, průběh rekonstrukce, památky z časů našich předků.
VíceOd 10. 6. 2024 19:59 celkem hlasů: 472