Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Domů > Dění v obci > Aktuality > Domácí násilí - info odboru sociálních věcí

Domácí násilí - info odboru sociálních věcí



K domácímu násilí dochází mezi lidmi žijícími ve společné domácnosti. Jde o vyostření vztahů mezi členy domácnosti, které končí fyzickým, psychickým, sexuálním nebo jiným násilím. Představa společnosti, že oběťmi domácího násilí jsou jen ženy, je mylná. Mohou jimi být i muži, děti, senioři či osoby se zdravotním postižením. Jde o vztah, kdy násilník získává nad svou obětí moc. Ve většině případů se intenzita domácího násilí časem stupňuje. K domácímu násilí dochází zásadně v soukromí a je velmi těžké ho zvenčí rozpoznat. Oběti domácího násilí se ve většině případů stydí za to, co vše si od agresora „nechají líbit“ a odmítají o tom, co prožívají, hovořit. Může také docházet „pouze“ k psychickému týrání, které má dle obětí domácího násilí mnohem větší dopady než násilí fyzické. Je také mnohem hůře prokazatelné.

Nyní v době pandemie koronaviru dochází k vyššímu počtu případů domácího násilí v ČR i po celém světě. Lidé mají obavy z budoucnosti, z možnosti nakažení, z poklesu příjmů i ze ztráty zaměstnání. Rodině může být nařízena karanténa či izolace a všichni členové domácnosti tak musí zůstat doma za zavřenými dveřmi. Všechny tyto obavy, pocit nejistoty a ponorková nemoc při karanténě či izolaci mohou ovlivnit vztahy v rodinách. Vyšší nervozita vede k nárustu domácího násilí.

Průlom většinou nastane, pokud se oběť domácího násilí sama rozhodne svou situaci řešit s pomocí policie nebo některých nestátních organizací, které se na pomoc obětem domácího násilí zaměřují. Policie může po oznámení domácího násilí vykázat násilníka ze společného obydlí. Jde o preventivní opatření, kdy je násilník vykázán z bydliště a bezprostředního okolí na 10 dnů. Vykázaná osoba musí ihned opustit společné obydlí a předat policii klíče od bytu. Osobě je umožněno vzít si za přítomnosti policie věci sloužící pro osobní potřebu a své dokumenty. Policie při vykázání násilníka ze společného obydlí poskytne obětem domácího násilí kontakty na pomáhající organizace.

Oběti domácího násilí se také mohou obrátit na intervenční centra pro osoby ohrožené domácím násilím. Pro občany Jihočeského kraje je určené Intervenční centrum pro oběti ohrožené domácím násilím v Českých Budějovicích (https://www.dchcb.cz/jak-pomahame/sluzby-strediska-dchcb/intervencni-centrum//). Jde o službu terénní, která dojíždí za svými klienty po celém kraji. Se svými klienty také komunikují na bezplatné telefonní nonstop lince, emailem, či prostřednictvím sociálních sítí. Pohotovostní nonstop linka Intervenčního centra v Českých Budějovicích – 603 281 300.

Pomoc obětem kriminality a domácího násilí poskytuje také organizace Bílý kruh bezpečí (https://www.bkb.cz). Tato organizace provozuje bezplatnou nonstop linku 116 006. Bílý kruh bezpečí může poskytnout obětem domácího násilí právní pomoc, psychologickou podporu i sociální poradenství. Na bezplatnou linku nemusí volat jen oběti domácího násilí. Mohou na ni volat i osoby, které hledají pomoc pro svou známou nebo známého, pro souseda či sousedku, dceru nebo syna.

Pro bližší informace či poskytnutí základního sociálního poradenství se můžete obrátit na sociální odbor MěÚ Dačice, Neulingerova 151/I – kancelář č. 210 Mgr. Irena Vašíčková – tel. 384 401 284 a kancelář č. 209 Mgr. Lada Štěrbová – tel. 384 401 249.

 Lada Štěrbová
sociální pracovnice


Fulltextové vyhledávání

19. 3. Josef

Zítra: Světlana

Která z masek se vám letos líbila nejvíce? (Můžete hlasovat pro více možností. Do ankety lze bohužel zadat jen 10 položek.)


57 (13%)

59 (13.4%)

37 (8.4%)

39 (8.9%)

38 (8.7%)

52 (11.8%)

51 (11.6%)

51 (11.6%)

38 (8.7%)

17 (3.9%)

Od 10. 2. 2024 21:21 celkem hlasů: 439

Návštěvnost stránek

321460