Domů > Dění v obci > Aktuality > Důchody - info odboru sociálních věcí

Důchody - info odboru sociálních věcí

Ach ty důchody!

Každý, kdo se stane poživatelem důchodu, hledí především na výši finanční částky, kterou každý měsíc obdrží, aby mu dokázala pokrýt životní potřeby. Mnohem méně je řešena otázka, jak si nechat důchod vyplácet. Již vůbec se neřeší otázka možných nenadálých problémů s jeho přebíráním.

I když postupně přibývá důchodců (důchodcem je zde myšlen kdokoli, kdo pobírá jakýkoli důchod – starobní, invalidní, vdovský/vdovecký nebo sirotčí), kteří si svůj důchod nechávají zasílat na bankovní účet, stále převažuje výplata důchodu prostřednictvím České pošty. Je to logické vzhledem k tomu, že převážnou část současných důchodců tvoří osoby, které nebyly zvyklé používat bezhotovostní finanční transakce. Pro osoby různým způsobem indisponované je pohodlné, pokud jim důchod donesou poštovní doručovatelé až domů.

A právě výplata důchodu prostřednictvím České pošty se nyní stále více ukazuje jako problematická, pokud je důchodce dlouhodobě hospitalizován, či z jiných důvodů nemůže důchod přebírat. Během pandemie Covid 19 některá zdravotnická zařízení nepřebírala žádné zásilky ani důchody. Nebylo tedy možné si nechat důchod doslat do příslušného zdravotnického zařízení (což byla obvyklá praxe minulých let). Po dobu nouzového stavu bylo sice možné důchod vyzvednout na základě plné moci, nyní již to možné není. Některá zdravotnická zařízení však nadále odmítají důchody přijímat.

Pokud si důchodce nepřebere několik důchodů, dochází k zastavení jeho výplaty a je poměrně složité ji obnovit. Problém s přebíráním důchodu je možné řešit ustanovením zvláštního příjemce důchodu. Jak v Dačicích, tak v okolních obcích aktuálně pozorujeme nárůst takovýchto žádostí. Ustanovení zvláštního příjemce důchodu není otázkou několika málo dnů, pokud se mají dodržet všechny legislativní kroky. O ustanovení zvláštního příjemce důchodu rozhodují obecní úřady podle trvalého pobytu důchodce.

Každá změna, týkající se výplaty důchodu, je během na dlouhou trať (obvykle přibližně 3 měsíce). Než se vyřídí vše potřebné, důchod někde je, nikdo k němu nemůže a není z čeho platit důchodcovy výlohy. Rodina (pokud funguje) pak místo návštěv u hospitalizovaného důchodce běhá po úřadech a řeší, jak se dostat k důchodu.

Tyto problémy odpadají, pokud je důchod zasílán na účet. Z účtu lze zadat trvalé příkazy například k úhradě nákladů na bydlení, případně dalších důležitých plateb. V dobře fungujících rodinách, kde panuje vzájemná důvěra, lze někomu z rodiny udělit dispoziční práva k účtu právě pro ty případy, kdy sám důchodce není schopen s účtem nakládat. Pokud si nyní říkáte, že by Vás mohla rodina tímto způsobem obírat o zasloužený důchod, věřte, že pokud chce někdo někoho o důchod skutečně obírat, učiní to jak z účtu, tak z peněženky.

V souvislosti s rušením bankovních poboček v Dačicích a okolí se na nás obracejí důchodci, kteří požadují změnu výplaty důchodu z účtu na Českou poštu. Vzhledem k výše uvedenému doporučujeme důkladně zvážit, zda je to rozumný krok.

Jsou samozřejmě lidé, kteří nikoho nemají, nebo v rodině nepanují dobré vztahy, těm lze pomoci pouze činností našeho odboru. Pokud však rodina funguje, lze mnoha nepříjemným situacím předejít včasným přemýšlením o budoucnosti a upravit své záležitosti včas při zvážení všech rizik. To se týká obecně nás všech, konkrétně ty důchody nás nyní v naší praxi nejvíce trápí.

Irena Vašíčková
odbor sociálních věcí