Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Domů > Dění v obci > Aktuality

Aktuality


Kontakty na nového autobusového dopravce Busem

Kontakty na nového autobusového dopravce BusemNa linkách veřejné autobusové dopravy v oblastech Strakonice, Blatná, Jindřichův Hradec, Třeboň a Dačice zajišťuje od 12. června 2022 provoz nový dopravce ČSAD AUTOBUSY České Budějovice, jezdící pod značkou Busem; a to až do roku 2032.

Dopravní společnost ČSAD AUTOBUSY České Budějovice a.s. v těchto oblastech zastupují dispečerky a dispečeři, na které se mohou partneři a cestující obracet:

  • Dačice: Václav Dvořák, tel. 602 255 530
  • Centrální telefonní číslo pro všechny oblasti: 386 100 100
  • Centrální e-mailová adresa: info@busem.cz, dispecink@busem.cz

Více informací - ZDE


Publikováno 16. 8. 2022 10:05

Facebookový profil obce

Facebookový profil obceNově byl zřízen facebookový profil obce, kde najdete informace o připravovaných kulturních akcích.

Stačí kliknout na modré f (hlavička webu vpravo nahoře) nebo ZDE


Publikováno 16. 7. 2022 12:32
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Výměna střešní krytiny na Motákaréně za podpory Jihočeského kraje

Logo Jihočeského krajeBěhem října a listopadu loňského roku byl v naší obci realizován projekt „Oprava střešní krytiny na budově sportovního areálu Třebětice“. V rámci této opravy došlo k přelaťování střechy Motákarény a výměně nevyhovující asfaltové lepenky za betonové střešní tašky KM BETA. Celou akci realizovala firma Jemnická Stavba, a. s.

Na realizaci projektu získala obec Třebětice dotaci z rozpočtu Jihočeského kraje z Programu obnovy venkova ve výši 280 000 Kč. Celkové výdaje na opravu činily 496 043 Kč. Z vlastních prostředků tedy obec uhradila 216 043 Kč.

Přelaťování střechy na Motákaréně Nová střešní krytina na Motákaréně


Publikováno 26. 1. 2022 17:42

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v naší obci

Okrsky Voliči
v seznamu
Vydané
obálky
Volební
účast v %
Odevzdané
obálky
Platné
hlasy
% platných
hlasů
Celkem Zpr. V %
1 1 100,00 247 182 73,68 181 180 99,45
 
Strana Platné hlasy Přednostní
hlasy
Číslo Název Celkem V %
3  VOLNÝ blok 1 0,55 X
4  Svoboda a přímá demokracie (SPD) 10 5,55 X
5  Česká strana sociálně demokratická 17 9,44 X
8  Trikolora Svobodní Soukromníci 3 1,66 X
12  PŘÍSAHA – občanské hnutí Roberta Šlachty 6 3,33 X
13  SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 79 43,88 X
17  PIRÁTI a STAROSTOVÉ 26 14,44 X
18  Komunistická strana Čech a Moravy 7 3,88 X
20  ANO 2011 30 16,66 X
21  Otevřeme Česko normálnímu životu 1 0,55 X

Publikováno 9. 10. 2021 18:56
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Nakládání s odpady

Možnost přistavení kontejneru!Dle vyhlášky o odpadech platí přísný zákaz vyvážet jakýkoliv odpad (stavební suť, trávu apod.) na veřejná prostranství obce nebo do soukromých areálů (např. do okolí bývalé bramborárny v areálu zemědělského družstva).

V případě většího množství odpadu mají občané možnost požádat na obecním úřadě o přistavení kontejneru; lze také kontaktovat přímo p. Lojku na tel. č. 721 860 094. Platí se pouze doprava, tj. odvoz odpadu na skládku v Borku.


Publikováno 29. 5. 2021 15:25

Domácí násilí - info odboru sociálních věcí

K domácímu násilí dochází mezi lidmi žijícími ve společné domácnosti. Jde o vyostření vztahů mezi členy domácnosti, které končí fyzickým, psychickým, sexuálním nebo jiným násilím. Představa společnosti, že oběťmi domácího násilí jsou jen ženy, je mylná. Mohou jimi být i muži, děti, senioři či osoby se zdravotním postižením. Jde o vztah, kdy násilník získává nad svou obětí moc. Ve většině případů se intenzita domácího násilí časem stupňuje. K domácímu násilí dochází zásadně v soukromí a je velmi těžké ho zvenčí rozpoznat. Oběti domácího násilí se ve většině případů stydí za to, co vše si od agresora „nechají líbit“ a odmítají o tom, co prožívají, hovořit. Může také docházet „pouze“ k psychickému týrání, které má dle obětí domácího násilí mnohem větší dopady než násilí fyzické. Je také mnohem hůře prokazatelné.

Nyní v době pandemie koronaviru dochází k vyššímu počtu případů domácího násilí v ČR i po celém světě. Lidé mají obavy z budoucnosti, z možnosti nakažení, z poklesu příjmů i ze ztráty zaměstnání. Rodině může být nařízena karanténa či izolace a všichni členové domácnosti tak musí zůstat doma za zavřenými dveřmi. Všechny tyto obavy, pocit nejistoty a ponorková nemoc při karanténě či izolaci mohou ovlivnit vztahy v rodinách. Vyšší nervozita vede k nárustu domácího násilí.

Průlom většinou nastane, pokud se oběť domácího násilí sama rozhodne svou situaci řešit s pomocí policie nebo některých nestátních organizací, které se na pomoc obětem domácího násilí zaměřují. Policie může po oznámení domácího násilí vykázat násilníka ze společného obydlí. Jde o preventivní opatření, kdy je násilník vykázán z bydliště a bezprostředního okolí na 10 dnů. Vykázaná osoba musí ihned opustit společné obydlí a předat policii klíče od bytu. Osobě je umožněno vzít si za přítomnosti policie věci sloužící pro osobní potřebu a své dokumenty. Policie při vykázání násilníka ze společného obydlí poskytne obětem domácího násilí kontakty na pomáhající organizace.

Oběti domácího násilí se také mohou obrátit na intervenční centra pro osoby ohrožené domácím násilím. Pro občany Jihočeského kraje je určené Intervenční centrum pro oběti ohrožené domácím násilím v Českých Budějovicích (https://www.dchcb.cz/jak-pomahame/sluzby-strediska-dchcb/intervencni-centrum//). Jde o službu terénní, která dojíždí za svými klienty po celém kraji. Se svými klienty také komunikují na bezplatné telefonní nonstop lince, emailem, či prostřednictvím sociálních sítí. Pohotovostní nonstop linka Intervenčního centra v Českých Budějovicích – 603 281 300.

Pomoc obětem kriminality a domácího násilí poskytuje také organizace Bílý kruh bezpečí (https://www.bkb.cz). Tato organizace provozuje bezplatnou nonstop linku 116 006. Bílý kruh bezpečí může poskytnout obětem domácího násilí právní pomoc, psychologickou podporu i sociální poradenství. Na bezplatnou linku nemusí volat jen oběti domácího násilí. Mohou na ni volat i osoby, které hledají pomoc pro svou známou nebo známého, pro souseda či sousedku, dceru nebo syna.

Pro bližší informace či poskytnutí základního sociálního poradenství se můžete obrátit na sociální odbor MěÚ Dačice, Neulingerova 151/I – kancelář č. 210 Mgr. Irena Vašíčková – tel. 384 401 284 a kancelář č. 209 Mgr. Lada Štěrbová – tel. 384 401 249.

 Lada Štěrbová
sociální pracovnice


Publikováno 16. 4. 2021 16:51

Ombudsman dětem

Ombudsman dětemOmbudsman dětem


Publikováno 2. 2. 2021 20:20

Bezplatné užití dálnice - info odboru sociálních věcí

Bezplatné užití dálnice pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P
po zavedení elektronické dálniční známky

Od ledna 2021 nabyla účinnosti novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, která zavádí elektronickou dálniční známku a také nově upravuje osvobození od zpoplatnění pozemních komunikací.

V této souvislosti evidujeme zvýšený počet dotazů držitelů průkazů ZTP a ZTP/P k dané problematice. Ti se na našem odboru při vystavování parkovacích průkazů informují, jak mají v letošním roce postupovat v případě, že využijí zpoplatněné pozemní komunikace (typicky dálnice).

Nejprve je nutné si vysvětlit, že osvobození od poplatku se neváže na parkovací průkaz, ale na průkaz osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P. Označení vozidla parkovacím průkazem (obvykle za čelním sklem) však významně snižuje riziko zbytečného zastavování vozu a silničních kontrol.

Výše uvedený zákon v § 20a odst. 1 písm. h) doslova uvádí: „Zpoplatnění nepodléhá užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním motorovým vozidlem přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, nebo průkazu ZTP/P, pokud provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.“

Vozidla, která splní následující podmínky, jsou od poplatku osvobozena automaticky:

  1. osoba se zdravotním postižením, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P, se nachází ve vozidle,
  2. provozovatelem silničního motorového vozidla je buď sama osoba se zdravotním postižením nebo osoba jí blízká.

Nově se osvobození od poplatku vztahuje též na držitele průkazu ZTP, kteří jsou postiženi úplnou nebo praktickou hluchotou.

Touto problematikou se podrobně zabývá Národní rada osob se zdravotním postižením, která na svých internetových stránkách www.nrzp.cz poskytuje bezplatné poradenství. Její legislativní odbor zpracoval poměrně podrobné stanovisko, které naleznete jako informaci č. 92/2020. Mimo jiné vyvrací obavy z toho, že v roce 2021 budou držitelé průkazů ZTP a ZTP/P častěji zastavováni, kontrolováni, případně pokutováni, protože je elektronický systém vyhodnotí jako neoprávněné uživatele komunikace. Podle informací Národní rady osob se zdravotním postižením by měla být kontrola prováděna Celní správou, a to vizuálně. Probíhají jednání, jakým způsobem bude problematika upravena pro rok 2022.

Další informace k elektronickým dálničním známkám naleznete na internetových stránkách www.edalnice.cz.

Irena Vašíčková
sociální pracovnice


Publikováno 15. 1. 2021 20:06

Pěstounská péče (2. část) - info odboru sociálních věcí

Pěstounská péče (2. část)

Minule jsme vás informovali o pěstounské péči obecně, dnes se zaměříme na její jednotlivé formy.

V praxi rozlišujeme dva základní typy pěstounské péče:

1) Individuální – probíhá v běžném rodinném prostředí. Do této péče spadá především pěstounská péče „klasická“ a příbuzenská.

V pěstounské péči „klasické“ je dítě svěřeno do péče cizích osob. Pěstouni mnohdy již své děti mají, nehledají tak naplnění svých rodičovských rolí. Pěstouni se především snaží dítěti pomoci v jeho nastalé situaci.

Individuální pěstounská péče nemusí být vždy péčí cizích osob. Může jít i o zaopatření dítěte v rámci rodiny a jedná se o pěstounskou péči příbuzenskou. Vychovateli dítěte bývají prarodiče nebo jiní příbuzní.

2) Skupinová – jedná se o tzv. velké pěstounské rodiny, kde je v péči kromě vlastních biologických dětí ještě několik dalších dětí, většinou velké sourozenecké skupiny.

Formou skupinové pěstounské péče jsou také například SOS dětské vesničky, kde se pečuje o skupinu dětí v nějakém pevně stanoveném seskupení s danými pravidly – v SOS vesničkách je např. pravidlem, že o děti pečují pouze ženy („tety“).

Zvláštní formou pěstounské péče, kterou novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí č. 359/1999 Sb. (v platnosti od 1. 6. 2006) zařadila do systému náhradní rodinné péče, je tzv. „Přechodná pěstounská péče“ (dále jen PPP). Zvláštní pozornosti se tato PPP dočkala až s přijetím novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která vešla v platnost 1. 1. 2013.

Soud může na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí svěřit dítě do PPP osobám zařazeným v evidenci vedené krajským úřadem:

  • na dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat (z důvodů zdravotních, výkonu trestu odnětí svobody a dalších). Po uplynutí této doby může dát rodič souhlas s osvojením (souhlas s osvojením lze dát nejdříve šest týdnů po porodu, jde tedy o novorozence, u kterých se čeká na souhlas rodičů s osvojením);
  • na dobu do pravomocného rozhodnutí soudu o tom, že tu není třeba souhlasu rodičů k osvojení (§ 821 občanského zákoníku). Zde se jedná o děti, o něž rodič zjevně nemá zájem. Nezájem o dítě ze strany rodiče se považuje za zjevný, trvá-li alespoň tři měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu. Nelze-li však v chování rodiče spatřovat hrubé porušování jeho povinností, je třeba, aby byl rodič poučen orgánem sociálně-právní ochrany dětí o možných důsledcích svého chování a aby od takovéhoto poučení uplynuly alespoň tři měsíce. O splnění podmínek, zda rodič nejeví o dítě zájem, rozhoduje soud na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí jako opatrovníka dítěte, popřípadě na návrh rodiče.

Svěření dítěte do PPP může nařídit soud předběžným opatřením na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Pěstounská péče na přechodnou dobu může trvat nejdéle jeden rok. To neplatí v případě, že jsou do pěstounské péče téhož pěstouna svěřeni sourozenci dítěte, kteří byli do této péče svěřeni později, ne však na dobu delší, než po kterou má trvat pěstounská péče u sourozence, jenž byl do pěstounské péče na přechodnou dobu témuž pěstounovi svěřen jako poslední.

Krajský úřad vede pro účely zajištění pěstounské péče pro dítě na přechodnou dobu evidenci osob, které mohou pěstounskou péči po přechodnou dobu vykonávat. Osoby vedené v evidenci musí být připraveny přijmout v případě potřeby dítě do pěstounské péče, za což jim náleží pravidelná měsíční odměna pěstouna.

Pro bližší informace či dotazy se můžete obrátit na odbor sociálních věcí na adrese: Měú Dačice, Neulingerova 151/I, kontaktní telefon: 384 401 257 nebo 384 401 252.

Příště se podíváme na proces zařazování žadatele o pěstounskou péči do evidence.

Jindra Jelínková, DiS.
odbor sociálních věcí


Publikováno 15. 1. 2021 19:59

Rozšíření veřejného osvětlení za podpory Jihočeského kraje

Logo Jihočeského krajeNa přelomu listopadu a prosince loňského roku byl v Třeběticích realizován projekt „Rozšíření veřejného osvětlení – I. etapa; Výměna svítidel“, díky němuž došlo k rozšíření veřejného osvětlení v části Josefská a k výměně nefunkčních svítidel na návsi. Projekt realizovala firma Jemnická stavba, a.s. 

Celkové výdaje činily 443 170 Kč. Obec Třebětice získala na realizaci projektu dotaci z rozpočtu Jihočeského kraje z Programu obnovy venkova v celkové výši 265 000 Kč

Nové osvětlení v části Josefská 2020 Nové osvětlení v části Josefská 2020


Publikováno 11. 1. 2021 20:03


Fulltextové vyhledávání

20. 4. Marcela

Zítra: Alexandra

Která z masek se vám letos líbila nejvíce? (Můžete hlasovat pro více možností. Do ankety lze bohužel zadat jen 10 položek.)


77 (12.5%)

76 (12.4%)

63 (10.3%)

55 (9%)

51 (8.3%)

68 (11.1%)

68 (11.1%)

67 (10.9%)

59 (9.6%)

30 (4.9%)

Od 10. 2. 2024 21:21 celkem hlasů: 614

Návštěvnost stránek

324873