Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Domů > Dění v obci > Aktuality

Aktuality


Pěstounská péče (2. část) - info odboru sociálních věcí

Pěstounská péče (2. část)

Minule jsme vás informovali o pěstounské péči obecně, dnes se zaměříme na její jednotlivé formy.

V praxi rozlišujeme dva základní typy pěstounské péče:

1) Individuální – probíhá v běžném rodinném prostředí. Do této péče spadá především pěstounská péče „klasická“ a příbuzenská.

V pěstounské péči „klasické“ je dítě svěřeno do péče cizích osob. Pěstouni mnohdy již své děti mají, nehledají tak naplnění svých rodičovských rolí. Pěstouni se především snaží dítěti pomoci v jeho nastalé situaci.

Individuální pěstounská péče nemusí být vždy péčí cizích osob. Může jít i o zaopatření dítěte v rámci rodiny a jedná se o pěstounskou péči příbuzenskou. Vychovateli dítěte bývají prarodiče nebo jiní příbuzní.

2) Skupinová – jedná se o tzv. velké pěstounské rodiny, kde je v péči kromě vlastních biologických dětí ještě několik dalších dětí, většinou velké sourozenecké skupiny.

Formou skupinové pěstounské péče jsou také například SOS dětské vesničky, kde se pečuje o skupinu dětí v nějakém pevně stanoveném seskupení s danými pravidly – v SOS vesničkách je např. pravidlem, že o děti pečují pouze ženy („tety“).

Zvláštní formou pěstounské péče, kterou novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí č. 359/1999 Sb. (v platnosti od 1. 6. 2006) zařadila do systému náhradní rodinné péče, je tzv. „Přechodná pěstounská péče“ (dále jen PPP). Zvláštní pozornosti se tato PPP dočkala až s přijetím novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která vešla v platnost 1. 1. 2013.

Soud může na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí svěřit dítě do PPP osobám zařazeným v evidenci vedené krajským úřadem:

  • na dobu, po kterou nemůže rodič ze závažných důvodů dítě vychovávat (z důvodů zdravotních, výkonu trestu odnětí svobody a dalších). Po uplynutí této doby může dát rodič souhlas s osvojením (souhlas s osvojením lze dát nejdříve šest týdnů po porodu, jde tedy o novorozence, u kterých se čeká na souhlas rodičů s osvojením);
  • na dobu do pravomocného rozhodnutí soudu o tom, že tu není třeba souhlasu rodičů k osvojení (§ 821 občanského zákoníku). Zde se jedná o děti, o něž rodič zjevně nemá zájem. Nezájem o dítě ze strany rodiče se považuje za zjevný, trvá-li alespoň tři měsíce od posledního projeveného opravdového zájmu. Nelze-li však v chování rodiče spatřovat hrubé porušování jeho povinností, je třeba, aby byl rodič poučen orgánem sociálně-právní ochrany dětí o možných důsledcích svého chování a aby od takovéhoto poučení uplynuly alespoň tři měsíce. O splnění podmínek, zda rodič nejeví o dítě zájem, rozhoduje soud na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí jako opatrovníka dítěte, popřípadě na návrh rodiče.

Svěření dítěte do PPP může nařídit soud předběžným opatřením na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dětí. Pěstounská péče na přechodnou dobu může trvat nejdéle jeden rok. To neplatí v případě, že jsou do pěstounské péče téhož pěstouna svěřeni sourozenci dítěte, kteří byli do této péče svěřeni později, ne však na dobu delší, než po kterou má trvat pěstounská péče u sourozence, jenž byl do pěstounské péče na přechodnou dobu témuž pěstounovi svěřen jako poslední.

Krajský úřad vede pro účely zajištění pěstounské péče pro dítě na přechodnou dobu evidenci osob, které mohou pěstounskou péči po přechodnou dobu vykonávat. Osoby vedené v evidenci musí být připraveny přijmout v případě potřeby dítě do pěstounské péče, za což jim náleží pravidelná měsíční odměna pěstouna.

Pro bližší informace či dotazy se můžete obrátit na odbor sociálních věcí na adrese: Měú Dačice, Neulingerova 151/I, kontaktní telefon: 384 401 257 nebo 384 401 252.

Příště se podíváme na proces zařazování žadatele o pěstounskou péči do evidence.

Jindra Jelínková, DiS.
odbor sociálních věcí


Publikováno 15. 1. 2021 19:59

Rozšíření veřejného osvětlení za podpory Jihočeského kraje

Logo Jihočeského krajeNa přelomu listopadu a prosince loňského roku byl v Třeběticích realizován projekt „Rozšíření veřejného osvětlení – I. etapa; Výměna svítidel“, díky němuž došlo k rozšíření veřejného osvětlení v části Josefská a k výměně nefunkčních svítidel na návsi. Projekt realizovala firma Jemnická stavba, a.s. 

Celkové výdaje činily 443 170 Kč. Obec Třebětice získala na realizaci projektu dotaci z rozpočtu Jihočeského kraje z Programu obnovy venkova v celkové výši 265 000 Kč

Nové osvětlení v části Josefská 2020 Nové osvětlení v části Josefská 2020


Publikováno 11. 1. 2021 20:03

Pěstounská péče (1. část) - info odboru sociálních věcí

Pěstounská péče (1. část)

Pěstounská péče představuje spolu s osvojením a poručenstvím jednu z nejčastějších forem náhradní rodinné péče.  

Pěstounská péče je obecně určena dětem, o které se rodiče neumějí, nechtějí či nejsou schopni starat. Pokud tyto děti nejsou tzv. právně volné – biologičtí rodiče se nevzdali rodičovských povinností, ani jich nebyli zbaveni z rozhodnutí soudu – není možné je osvojit (mají kontakt s biologickou rodinou, ale nejsou podmínky pro osobní výchovu). Kromě těchto dětí se nalézají v pěstounské péči samozřejmě také děti, kterým oba rodiče zemřeli. V pěstounské péči se mohou ocitnout dále děti, které sice jsou tzv. právně volné, a připadalo by pro ně tudíž v úvahu osvojení, ale to z různých důvodů není realizováno nebo doporučováno (např. zdravotní postižení dítěte).

Pěstounská péče vzniká rozhodnutím soudu, dítě je v řízení zastoupeno opatrovníkem jmenovaným soudem, a jedině soud může také rozhodnout o jejím zrušení. Může tak učinit pouze ze závažných důvodů, vždy ale musí pěstounskou péči zrušit v případě, že o to požádá pěstoun. Chce-li se osobní péče o dítě ujmout osoba příbuzná nebo dítěti blízká, dá jí soud přednost před jinou osobou. Pěstounská péče zaniká dosažením zletilosti dítěte.

Děti umístěné v pěstounské péči mají právo být v kontaktu se členy své biologické rodiny. Podaří-li se jejich rodičům upravit si podmínky a vytvořit pro děti vhodné prostředí, je možný jejich návrat do původní rodiny.

Od 1. 1. 2013 je v účinnosti novela Zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně – právní ochraně dětí,  která přinesla změny v oblasti výkonu pěstounské péče. Rozšířila nabídku odborné podpory pěstounských rodin a umožnila rozvoj pěstounské péče na přechodnou dobu.

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí upravuje také některá práva a povinnosti pěstounů. Povinností je například uzavřít Dohodu o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací, což nejčastěji bývá místně příslušný OSPOD (orgán sociálně právní ochrany dětí) nebo nezisková organizace. OSPOD v Dačicích má v současné době uzavřenou dohodu s 21 pěstounskými rodinami. V rámci dohody má doprovázející organizace povinnost poskytovat rodinám výchovnou a poradenskou péči a sledovat výkon pěstounské péče. Pěstoun má nárok na respitní péči pro dítě, které je starší dvou let, v rozsahu minimálně 14 dní za rok. Nejčastěji jde o pobyty dětí na letních táborech nebo na školních akcích. Dále může být pěstounům minimálně jednou za šest měsíců zprostředkována odborná pomoc. Odborná pomoc může v tomto případě zahrnovat například terapeutické nebo psychologické služby, které pěstounovi umožní lépe zvládnout svoji rodinnou situaci a vyrovnat se s případnými potížemi. Pěstoun má také právo na zprostředkování či zajištění bezplatné možnosti zvyšovat si znalosti a dovednosti v oblasti výchovy a péče o dítě.

Pěstounskou péči zprostředkovávají obce s rozšířenou působností, odbor, který má na starosti oblast sociálně-právní ochrany dětí, tedy i Městský úřad Dačice, Neulingerova 151/I, kam se v případě dotazů a bližších informací můžete obrátit. Kontaktní telefon: 384 401 257 nebo 384 401 252.

V dalším čísle bulletinu si přiblížíme různé typy pěstounské péče.

Jindra Jelínková, DiS.
odbor sociálních věcí


Publikováno 19. 12. 2020 10:30

Rekonstrukce chodníku u hájenek za podpory EU

Rekonstrukce chodníků u hájenek za podpory EU

Projekt ZTV RD TŘEBĚTICE - REKONSTRUKCE CHODNÍKU 

CZ.06.4.59/0.0/0.0/16_038/0012008

je spolufinancován Evropskou unií.

Hlavním cílem projektu je rekonstrukce chodníku v obci Třebětice, který přispívá ke zvýšení bezpečnosti obyvatel.


Publikováno 16. 9. 2020 10:55

Důchody - info odboru sociálních věcí

Ach ty důchody!

Každý, kdo se stane poživatelem důchodu, hledí především na výši finanční částky, kterou každý měsíc obdrží, aby mu dokázala pokrýt životní potřeby. Mnohem méně je řešena otázka, jak si nechat důchod vyplácet. Již vůbec se neřeší otázka možných nenadálých problémů s jeho přebíráním.

I když postupně přibývá důchodců (důchodcem je zde myšlen kdokoli, kdo pobírá jakýkoli důchod – starobní, invalidní, vdovský/vdovecký nebo sirotčí), kteří si svůj důchod nechávají zasílat na bankovní účet, stále převažuje výplata důchodu prostřednictvím České pošty. Je to logické vzhledem k tomu, že převážnou část současných důchodců tvoří osoby, které nebyly zvyklé používat bezhotovostní finanční transakce. Pro osoby různým způsobem indisponované je pohodlné, pokud jim důchod donesou poštovní doručovatelé až domů.

A právě výplata důchodu prostřednictvím České pošty se nyní stále více ukazuje jako problematická, pokud je důchodce dlouhodobě hospitalizován, či z jiných důvodů nemůže důchod přebírat. Během pandemie Covid 19 některá zdravotnická zařízení nepřebírala žádné zásilky ani důchody. Nebylo tedy možné si nechat důchod doslat do příslušného zdravotnického zařízení (což byla obvyklá praxe minulých let). Po dobu nouzového stavu bylo sice možné důchod vyzvednout na základě plné moci, nyní již to možné není. Některá zdravotnická zařízení však nadále odmítají důchody přijímat.

Pokud si důchodce nepřebere několik důchodů, dochází k zastavení jeho výplaty a je poměrně složité ji obnovit. Problém s přebíráním důchodu je možné řešit ustanovením zvláštního příjemce důchodu. Jak v Dačicích, tak v okolních obcích aktuálně pozorujeme nárůst takovýchto žádostí. Ustanovení zvláštního příjemce důchodu není otázkou několika málo dnů, pokud se mají dodržet všechny legislativní kroky. O ustanovení zvláštního příjemce důchodu rozhodují obecní úřady podle trvalého pobytu důchodce.

Každá změna, týkající se výplaty důchodu, je během na dlouhou trať (obvykle přibližně 3 měsíce). Než se vyřídí vše potřebné, důchod někde je, nikdo k němu nemůže a není z čeho platit důchodcovy výlohy. Rodina (pokud funguje) pak místo návštěv u hospitalizovaného důchodce běhá po úřadech a řeší, jak se dostat k důchodu.

Tyto problémy odpadají, pokud je důchod zasílán na účet. Z účtu lze zadat trvalé příkazy například k úhradě nákladů na bydlení, případně dalších důležitých plateb. V dobře fungujících rodinách, kde panuje vzájemná důvěra, lze někomu z rodiny udělit dispoziční práva k účtu právě pro ty případy, kdy sám důchodce není schopen s účtem nakládat. Pokud si nyní říkáte, že by Vás mohla rodina tímto způsobem obírat o zasloužený důchod, věřte, že pokud chce někdo někoho o důchod skutečně obírat, učiní to jak z účtu, tak z peněženky.

V souvislosti s rušením bankovních poboček v Dačicích a okolí se na nás obracejí důchodci, kteří požadují změnu výplaty důchodu z účtu na Českou poštu. Vzhledem k výše uvedenému doporučujeme důkladně zvážit, zda je to rozumný krok.

Jsou samozřejmě lidé, kteří nikoho nemají, nebo v rodině nepanují dobré vztahy, těm lze pomoci pouze činností našeho odboru. Pokud však rodina funguje, lze mnoha nepříjemným situacím předejít včasným přemýšlením o budoucnosti a upravit své záležitosti včas při zvážení všech rizik. To se týká obecně nás všech, konkrétně ty důchody nás nyní v naší praxi nejvíce trápí.

Irena Vašíčková
odbor sociálních věcí


Publikováno 11. 7. 2020 14:15

Článek z Dačického zpravodaje: Předlužení

Informace, jak postupovat v případě eventuálního předlužení naleznete - ZDE


Publikováno 17. 2. 2020 19:06

Rekonstrukce místní komunikace za podpory Jihočeského kraje

Logo Jihočeského krajeBěhem září a října tohoto roku byla v Třeběticích provedena rekonstrukce části komunikace protínající novou zástavbu v obci. V rámci této rekonstrukce došlo k pokládce nového asfaltového povrchu o celkové délce 157 m. Stavbu realizovala firma Swietelsky s.r.o. Jednalo se o první ze dvou plánovaných etap projektu. Navazující druhá etapa, v rámci které bude položen asfaltový povrch na zbývající části komunikace, by měla být provedena v roce 2020.

Celkové výdaje na rekonstrukci dosud činí téměř 2,4 mil. Kč. Obec Třebětice získala na realizaci grant Jihočeského kraje v celkové výši 981 156 Kč.

Ing. Jan Koutný
starosta obce

Před rekonstrukcí Před rekonstrukcí Během rekonstrukce Během rekonstrukce 

Během rekonstrukce Během rekonstrukce Po rekonstrukci Po rekonstrukci


Publikováno 18. 11. 2019 21:43

Elektronická podoba publikace Z dějin farnosti a kostela sv. Václava

Z dějin farnosti a kostela sv. Václava v TřeběticíchElektronická podoba publikace Jaroslava Kalába Z dějin farnosti a kostela sv. Václava v Třeběticích, 2017 - ZDE (dokument ve formátu PDF)


Publikováno 8. 10. 2017 19:51
Doposud nekomentováno.
Přidat komentář

Pravidla užívání obecní kanalizace


Publikováno 1. 4. 2016 19:49


Fulltextové vyhledávání

26. 3. Emanuel

Zítra: Dita

Která z masek se vám letos líbila nejvíce? (Můžete hlasovat pro více možností. Do ankety lze bohužel zadat jen 10 položek.)











Od 2. 3. 2025 20:05 celkem hlasů: 78

Návštěvnost stránek

365932